Rady a tipy, Aktuality

Jak se správně chovat k aktovce?

Máte doma malého školáčka a teď řešíte, jak se správně starat o aktovku? Poradíme vám. Každá aktovka totiž vyžaduje pěkné zacházení, jen tak zůstane pořád krásná a bude sloužit, jak má.

Rodiče, nenoste dětem jejich aktovku

Všichni víme, jak můžou být učebnice a sešity těžké. Dává smysl, že chcete svému dítku odlehčit a pomoct, tak si ji hodíte na rameno. Bohužel to pro aktovku rozhodně není optimální. Pokud ji budete nosit na jednom rameni, trvale se namáhá pouze jeden ramenní popruh. Ten pak nápor nemusí vydržet a může se začít trhat.

Pravidlo samozřejmě platí i pro děti. Aktovku by vždy měly nosit na zádech na obou popruzích. Je to důležité nejen pro životnost aktovky, ale především pro zdravý vývoj zad.

Netahejte ji po zemi

V zápalu hry se občas dějí věci, asi každý někdy něco vyvedl. Chceme připomenout, že i nešetrné zacházení má na aktovku vliv. Promluvte si s dětmi, jak s ní zacházet.

Aktovky mají speciální poutko, za které je možné aktovku zvedat a pověsit. Používejte ho. Děti by se k aktovce měly chovat hezky, netahat ji za ramenní popruh po zemi – a že je to zvlášť oblíbená kratochvíle. Rozhodně nedoporučujeme s aktovkou házet, sedat si na ni a podobně, aby nedošlo k poškození.

Čas na svačinu

Častý nešvar malých i větších školáků. Tím je zapomenutá nesnězená svačina v aktovce či batohu. Na ni je určená přední kapsa s termoizolační vrstvou. Pokud se přece jen stane, že svačina zůstane zapomenutá, snadno kapsu umyjete. Doporučujeme však svačinu každý den vyndat.

Na pití má aktovka boční kapsy. Dávejte lahev do ní, nedávejte ji k učivu dovnitř aktovky. Když se stane nehoda a pití se vyleje, odteče dírkou v kapse. Učivo tak zůstane v suchu.